лікар Бушуєв Ю.В.
 
ЗНАЮ ДОПОМОГАЮ
Компресія на рівні грушоподібного м’яза

Сідничний нерв

Анатомія

Сідничний нерв є основним утворенням крижового сплетення, що складається, в свою чергу, з волокон спинномозкових нервів L4, L5, S1, S2 і S3. Після його формування сідничний нерв виходить з тазової порожнини через великий сідничний отвір під грушоподібним м'язом.

Сідничний нерв також може виходити через великий сідничний отвір, проходячи через грушеподібний м'яз або навіть проходячи крізь нього. Після виходу з тазової порожнини сідничний нерв йде дистально, до середньої лінії стегна, розташованої під великим сідничним м'язом, між п'яти послідовних м'язів: верхнього близнюка, внутрішнього замикального, нижнього близнюка, квадратного м'яза стегна та великого приводного м'яза.

Сідничний нерв простягається за середньою лінією задньої поверхні стегна до підколінної ямки. Він проходить за задньою групою м'язів стегна, розташованої найближче до довгої головки біцепса стегна, перетинаючи його в косому напрямку вниз, слідуючи зсередини назовні.

Компресія на рівні м'язів грушоподібного м’яза

Причини

Грушоподібний м'яз часто компенсаторно вкорочується, виконуючи функцію стабілізації тазу, при гіпорефлексії великого сідничного м'яза. На перетині грушоподібного м'яза і сідничної вирізки можливе порушення 4 нервів: верхній сідничний, нижній сідничний, соромний нерв, сідничного нерв. 

Основні причини

1. Порушення ВСМ - ТТ в животі, місцях прикріплення, рефлекторні проблеми.
2. Зміщення крижів.

Як причина перевантаження m. Piriformis може бути гіпорефлексія його синергістів – зовнішніх ротаторів (внутрішні і зовнішні замикаючі м'язи, верхні і нижні м'язи-близнюки і квадратний м'яз стегна), задня частина середнього сідничного м'яза і напівперетинковий м'яз. При функціональному перевантаженні (стрейн-контрстрейн), m. Piriformis слід перевірити на можливу гіпорефлексію ВСМ, внутрішню та зовнішню замикальні, верхній та нижній близнюкові м'язи і квадратний м'яз стегна.

Клініка

На тлі люмбо-ішіальгічних скарг відзначаються тьмяні, тягнучі, рвучі, іноді з пекучим відтінком болю в сідниці, у крижово-клубовому і тазостегнових суглобах. Болі зменшуються або зникє в лежачому положенні, але посилюються в положенні стоячи, при ходьбі, при ротації всередину або приведенні ноги, а також при напівприсіданні навпочіпки і при випрямленні попередньо зігнутого тулуба – у ситуаціях напруги або розтягнення грушоподібних м'язів. Уникаючи розтягування грушоподібного м'яза, хворі неохоче кладуть ногу на ногу, а в положенні сидячи охочіше сидять із розведеними колінами. Напруга цього м'яза пояснює переважне сидіння на здоровій (не болісній) сідниці та абдукцію хворої ноги.

Діагностика

1) Перевірити і порівняти обсяг внутрішнього обертання стегон – на стороні скорочення м'язів, зменшення обсягу руху.
2) MMT великого сідничного і середнього м'язів, розгиначів стегна, TFL, м'язів стопи.
3) У разі норморфлексії м'язів, кілька разів напружити грушоподібний м’яз.
4) Зафіксуйте таз ременем – зменшення (зникнення) ознак компресії.

При компресії верхнього сідничного нерва, буде спостерігатися гіпорефлексія середнього сідничного та натягувача широкої фасції стегна. При компресії нижнього сідничного нерва, буде спостерігатися гіпорефлексія великого сідничного м'яза. При компресії соромного нерва буде спостерігатися гіпорефлексія м'язів промежини. При компресії сідничного нерва, буде спостерігатися гіпорефлексія розгиначів стегна, великого привідного м'яз стегна, підколінного м'яза, м'язів гомілки та стопи.

При компресії верхнього сідничного нерва, буде спостерігатися гіпорефлексія середнього сідничного та натягувача широкої фасції стегна. При компресії нижнього сідничного нерва, буде спостерігатися гіпорефлексія великого сідничного м'яза. При компресії соромного нерва буде спостерігатися гіпорефлексія м'язів промежини. При компресії сідничного нерва, буде спостерігатися гіпорефлексія розгиначів стегна, великого привідного м'яз стегна, підколінного м'яза, м'язів гомілки та стопи.

При фіксації тазу ременем (стабілізація тазу) відновлюються рефлекси у цих м'язів.

Алгоритм

Корекція

1. Корекція місць прикріплення і тригерних точок в сідничному м'язі в умовах зближення місць кріплення (нога зігнута в суглобах) і стабілізації тазу (відключення спазмованого грушоподібного м'яза) фіксованим ременем.

2. Усунення порушень стрейн-контрстрейн.

3. Усунення фаціального укорочення грушоподібного м'яза.

4. Потім техніка PNF на внутрішніх / зовнішніх ротаторах стегна.

ВПП: Лежачи на спині або сидячи, стегно приведене.

Рух: здійснюється через помірний опір лікаря:
а) пацієнт рухає стегно назовні,
b) Потім переводить стегно всередину.
Вправа виконується 15-20 разів. Його можна призначити в якості самокорекції.

5. Вправи для самокорекції:
а) Масаж тригерних точок в великому сідничному м'язі.
б) Ходьба з фіксацією ременя тазу.

Використання фіксуючого пояса на рівні тазу при ходьбі, що стабілізує місця прикріплення м'язів і створює умови для нормального функціонування великого сідничного і грушоподібного м'язів.

Рекомендації

1. Стабілізуйте таз.
2. Масаж м'язів.
3. При тривалому сидінні – скорочувати м'язи промежини і великого сідничного м’яза.
4. При різниці в об’єму сідничних м'язів – підкладка під таз.
5. Самостійне зближення точок кріплення.

Поширите цю сторінку в своїх соцмережах: