лікар Бушуєв
 
Крижово-клубовий пояс

Крижово-клубовий пояс – це перша допомога при нестабільності тазу.

Тактика лікування – носіння пояса та одночасно тренування великого, середнього сідничного м'яза, а також тренування правильної ходьби.

Чому взагалі потрібен пояс для стабілізації крижово-клубового суглоба?

Та тому, що цей суглоб часто функціонально нестабільний!

Надзвичайно поширена слабкість великого сідничного м'яза. Доведено, що травма колінного суглоба рефлекторно розслаблює великий сідничний м'яз. Після операцій на колінному суглобі, за моїми спостереженнями, вона слабка з оперованого боку у 99% випадків.

Великий сідничний м'яз у нормі стабілізує крижово-клубовий суглоб (КПС). Місця кріплення великого сідничного м'яза знаходяться в проекції КНС з цього боку, тому при гіпотонії м'язи КНС трохи розходиться і стає нестабільним.

Для людини стабільність КПС є основою правильної ходьби, підтримання вертикального становища тіла. Організм включає грушоподібний м'яз, щоб стабілізувати суглоб. Перевантажений грушоподібний м'яз збільшується в обсязі, стискаючи при цьому нервові структури, які проходять під ним або поруч – сідничний нерв, нижній і верхній сідничні нерви, статевий нерв. Виникає тунельний синдром грушоподібного м'яза – компресії нервових структур. Відомо, що нижній сідничний нерв інервує великий сідничний м'яз!

Мало того, що вона слабка, але ще й нерв, затиснутий грушоподібним м'язом, збільшує її слабкість. КПС стає ще більш нестабільним. Грушоподібний м'яз, у свою чергу, ще більше напружується для того, щоб утримати структури КПС. Виникає подвійне порочне коло, цей стан підтримує сам себе і поступово його виразність і клінічні прояви наростають.

Що ж поганого в нестабільному КПС та спазмі грушоподібного м'яза?

Крім вищеописаного, виникає слабкість всіх тих м'язів, які інервуються затиснутим грушоподібним м'язом. У тому числі середнього сідничного м'яза (інервується верхнім сідничним нервом).

Середній сідничний м'яз – головний стабілізатор кульшового суглоба. Крім того, вон стабілізує нижню кінцівку в цілому при русі, допомагає великому сідничному у стабілізації тазу. При слабкості, стояти на одній нозі складно, ймовірність травми підвищується.

Сідничний нерв іннервує задню поверхню стегна і м'язи всієї гомілки. Часом у здорової людини з боку нестабільного КПС та синдрому грушоподібного м'яза литковий м'яз у півтора рази менший в обсязі, ніж зі здорового боку! Слабкість цих м'язів ускладнює ходьбу. Що вже казати про спортивні рухи.

Відбуваються зміни у м'язах вище за цей рівень. Може, наприклад, з'явитися біль у попереку на цьому боці через спазму квадратного м'яза попереку.

Для того, щоб носіння крижово-клубового пояса було ефективним, необхідно дотримуватися п'яти основних умов:

1. Місце носіння пояса на здухвинних кістках має бути відразу вище кульшового суглоба. Знайти кульшові суглоби можна, якщо долоні обох рук покласти на боки таза і похитати їм з боку на бік. У проекції кульшового суглоба ви відчуєте щільну кістку під рукою. Вище цієї кістки необхідно розташувати пояс. Якщо помістити вище, у проекцію крил клубових кісток – пояс не буде ефективний, нижче, у проекцію кульшових суглобів, може нашкодити суглобам.

2. Критерій натягу пояса: стоячи знайдіть болючу і щільну ділянку відразу вище за тазостегновий суглоб з проблемного боку (збігається з місцем носіння пояса). Затягніть пояс до моменту, коли ця ділянка стане менш болісною або щільною.

Якщо виникла складність, є низка додаткових критеріїв правильного натягу пояса:

3. При правильному натягу пояса, посилиться великий сідничний м'яз з проблемного боку, покращиться стійка на одній нозі, збільшиться сила короткого розгинача великого пальця стопи. Можна, звісно, зробити ще простіше. Один раз правильно затягнути пояс, поставити позначку на поясі, далі затягувати по ній. Пояс необхідно використовувати при ходьбі, сидінні, навантаженнях, тобто практично весь час, крім сну або положення лежачи. Звичайно, його можна знімати ненадовго. Якщо виник виражений дискомфорт – порадьтеся з лікарем.

4. Необхідно ще пам'ятати, що певна активність збільшує нестабільність КНС, тому сидіти потрібно за допомогою невеликої подушки під попереком, забороняється сидіти нога на ногу, особливо якщо проблемна нога зверху.

5. Тренувати великий сідничний м'яз у поясі. Найефективніше тренування буде, якщо перед вправою зробити масаж місць кріплення м'яза по проекції КНС протягом 1-2 хвилин. Переважним є не силовий тренінг, а тренування витривалості м'яза. Мінімальне навантаження, але часто на день, мінімум 2 рази. Закріплює успіх тренування великого сідничного м'яза ходьба довгим кроком (зрозуміло, у поясі), відштовхування пальцями, особливо великим пальцем. Коли великий сідничний м'яз почне виконувати свою функцію, пояс для стабілізації крижово-клубового суглоба можна зняти.

Автор статті: проф. РАН д.мед.н. Арков В.В.

Поширите цю сторінку в своїх соцмережах: