Головний біль напруги (ГБН) зазвичай є легким або помірним болем, який рівномірно розподіляється по всій голові. Найпоширенішим описом є відчуття обруча або шолома на голові, яке є більш тиском, ніж болем.
Симптоми ГБН
- тупий біль;
- тиск на чоло, скроню та/або потилицю;
- підвищена чутливість до напруги м'язів шкіри голови, шиї та плечей.
Це найпоширеніший тип первинного головного болю (тобто сам головний біль, а не симптом іншого захворювання), і періодично виникає майже у всіх, але трохи частіше у жінок. Найчастішим пусковим механізмом цього болю є стрес.
ГБН може бути тимчасовим або хронічним.
Ці діагнози мають такі критерії:
- Епізодичний - тривога до 15 днів на місяць протягом щонайменше 3 місяців поспіль. Напади можуть тривати від 30 хвилин до тижня.
- Хронічний - тривога 15 днів кожного місяця протягом більше 3 місяців поспіль. Напади можуть тривати годинами або бути постійними.
ГБН може бути важко відрізнити від мігрені. Крім того, люди, які часто відчувають головний біль напруги, також можуть мати мігрень. Однак, на відміну від деяких видів мігрені, ГБН зазвичай не супроводжується візуальними симптомами, нудотою або блювотою. Фізична активність часто посилює мігрень, але не впливає на головний біль напруги і може навіть покращити загальний стан. Під час ГБН може виникати чутливість до світла та звуку, але цей симптом для нього рідкісний.
Коли звертатися до лікаря?
- Якщо ГБН порушує якість життя.
- Якщо вам необхідно приймати ліки від головного болю більше двох разів на тиждень.
- Якщо ваші головні болі стали проявляти себе по-іншому (іноді головні болі можуть вказувати на інші, більш серйозні захворювання).
Лікування ГБН
Лікування - це баланс між формуванням здорових звичок, пошуком ефективного немедикаментозного лікування (наприклад, техніки релаксації та масажу) та правильно підібраних лікарем ліків.
Використовуйте все, що допоможе вам розслабитися і зняти цей біль - глибоке дихання, йога, медитація і м'язова релаксація.